Kuzey Irak Gümrüklerinde Gümrük Vergisi Ödemelerinin Artık Dolar ile Yapılamayacağı Belirtilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 08 Kasım 2023Kuzey Irak Gümrüklerinde Gümrük Vergisi Ödemelerinin Artık Dolar ile Yapılamayacağı Belirtilmiştir.

Erbil Ticaret Ataşeliğinin 25.10.2023 tarihli “Gümrük Vergi̇, Resi̇m ve Harçlarının USD Yeri̇ne Di̇nar İle Yapılması Hk.” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından alınan Karar sonucunda 16.10.2023 tarihinden itibaren sınır gümrüklerinde vergi, resim ve harç ödemelerinin tamamının Irak Dinarı (IQD) ile yapılacağı ve Amerikan Doları (USD) ile ödeme kabul edilmeyeceği belirtilmiş olup sınır geçişlerindeki ödemelerde ihlaller olması durumunda cezai yaptırım uygulanacağı bildirilmiştir.

Buna ek olarak Irak tarafından açıklanan resmi kur ile piyasa kuru arasında farklılık olması sebebi ile herhangi bir sorun ile karşılaşılmaması adına ilgili hususa önem gösterilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz