Kullanılmış veya Yenileştirilmiş Eşya İthalatı konulu Yazısı Yayımlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 31 Ocak 2023Konu: Kullanılmış veya Yenileştirilmiş Eşya İthalatı konulu Yazısı Yayımlanmıştır.

Ticaret Bakanlığı’nın 06.01.2023 tarihli ve Kullanılmış veya Yenileştirilmiş Eşya İthalatı konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile Kullanılmış veya Yenileştirilmiş Eşya İthalatına İlişkin Tebliğ (İthalat: 2023/9) kapsamındaki eski, kullanılmış, yenileştirilmiş, kusurlu ve zamanla dayanıklılığını yitirmiş malların ithalinin izne tabi olduğu ve bu eşyaların ilgili Tebliğde Grup 1 ve Grup 2 şeklinde ayrıldığı belirtilmiştir. Liste kapsamı Grup 2'de yer alan sivil havacılıkta kullanılabilen eşyanın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile deniz taşıtlarının yerli imal durumları da dikkate alınarak anılan Bakanlıkça düzenlenecek Uygunluk Yazısına istinaden ithalatının mümkün bulunduğu belirtilmiştir.

 

Ayrıca, Yazıda başvuru işlemlerine ilişkin bilgiler verilmiş olup başvuru sonuçlandırma sürecinde ilgili ürünün ülkemizde yerli üreticisi olup olmadığı, üreticisi var ise yerli üreticinin ithali talep edilen eşya ile aynı veya benzer özelliklerde ürün üretimi veya makul bir sürede ve teslim imkanları ile ülke ekonomisine katkıları da dikkate alındığı belirtilmiştir.

 

Tespit sürecine ilişkin özellikle sanayi ürünleri üreten firmalardan oluşan bir MESLEK KURULUŞLARI listesi hazırlandığı belirtilmiş olup kullanılmış eşya ve makine ithal etmek isteyen firmaların ithalat işlemlerine başlamadan önce yerli üretici olup olmadığını kontrol etmelerinin önemi vurgulanmıştır.

Söz konusu Yazıyı bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.