Konteyner ve Liman Takip Sistemi ile Geçici Depolama Yeri Giriş Hakkında Yazı Yayımlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 22 Mart 2023Konu: Konteyner ve Liman Takip Sistemi ile Geçici Depolama Yeri Giriş Hakkında Yazı Yayımlanmıştır.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 09.03.2023 tarihli 83456869 sayılı “Otomatik Geçici Depolama Yeri Girişi” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile Gümrük işlemlerinin dijitalleştirilmesi kapsamında denizyoluyla gelen eşyanın geçici depolama yerine için yapılacak kaydının işletici tarafından elektronik olarak yapılması için mevzuat altyapısının oluşturulduğu ve bu sayede de geçici depolama yeni giriş işlemleri otomatik hale geldiği belirtilmiş olup 31 Mart 2023’ten itibaren Konteyner ve Liman Takip Sistemi (KLTS)nin uygulanabileceği tüm limanlarda devreye alınacağı belirtilmiştir.

Ayrıca, Konteyner ve Liman Takip Sistemi (KLTS) ve uygulama ile ilgili olarak ortaya çıkabilecek sistemsel sorunların hızlı ve efektif bir şekilde çözülebilmesi için (klts@ticaret.gov.tr) şeklinde bir e-posta adresi oluşturulduğu bildirilmiştir.

Söz konusu Yazıyı bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.