Kıymet Araştırması

Yayınlanma Tarihi: 17 Haziran 2020Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından 02.06.2020 tarihli ve 54664545 sayılı Kıymet Araştırmasına İlişkin yazı yayımlanmıştır.

Söz konusu yazı ile ithalat verileri üzerinde yapılan analizlerde özellikle, kuruyemiş, kozmetik ve temizlik eşyası, elektrikli ev eşyası, oyun konsolu, oyuncak, güneş gözlüğü, saat gibi ürün gruplarında beyan edilen kıymetin düşüklüğü noktasında şüpheye yol açan tutarsızlıklara rastlanıldığı belirtilmiştir. Bu kapsamda, ilave gümrük vergisi, ek mali yükümlülük, anti damping vergisi ve gözetim gibi uygulamalara tabi, yukarıda adı geçen eşya gruplarında düşük kıymet beyanının önüne geçilmesi ve hazine kayıplarının önlenmesini teminen alınan önlemler aşağıda yer verilmiştir.

Ø  Eşyanın kıymetine ilişkin yapılan işlemlerde azami titizlik gösterilmesi ve eşyanın fatura veya diğer belgelerinde marka/model bilgileri varsa veya TAREKS’e tabi olanlarda sistemde belirtilen marka/model bilgileri doğrultusunda ilgili markanın Türkiye temsilcisi/distribütörü nezdinde elde edilecek ithalat birim fiyatlarından da yararlanılması, kıymetinden şüphe edilmesi halinde 2012/29 sayılı genelge kapsamında kıymet araştırmasına gidilmesi gerektiği belirtilmiştir. 

Ø  Gümrük idarelerince kıymet araştırmasına gidilen beyannamelerde BİLGE sisteminde Muayene Kontrol alanında bulunan "Kıymet Araştırması" seçeneğinin işaretlenmesi, Bölge Müdürlüğününce, bağlantının gümrük idarelerindeki ithalat işlemleri ile ilgili olarak eşyanın beyan edilen kıymetinde zaman içinde düşüş olup olmadığı vb. hususlarda periyodik olarak araştırma yapılması, herhangi bir tespitte bulunulması halinde gümrük müdürlüklerinin talimatlandırılmasının gerektiği belirtilmiştir.

Söz konusu yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.