Kayda Alma Uygulaması

Yayınlanma Tarihi: 21 Mayıs 2020Gümrükler Genel Müdürlüğü Tarafından 08.05.2020 tarihli ve 54274186 sayılı Kayda Alma Uygulamasına İlişkin yazı yayımlanmıştır.

Söz konusu yazı ile yer fıstığı, ceviz, badem, kaju, çerezlik ve yağlık ayçiçeği tohumu, ayçiçeği yağı, ayçiçeği tohumu unu, aspir tohumu, keten tohumu, rep ve kolza tohumu, çay, biberler, sarımsak ile muz ithalatında “Kayıt Belgesi” düzenlenmesine ilişkin tebliğin 8 Mayıs 2020 tarihinde yürürlüğe girdiği belirtilmiştir. Buna ek olarak alınan önleme ilişkin karar aşağıda belirtilmiştir.

Ø  Tebliğ kapsamı eşyanın serbest dolaşıma girişine ilişkin gümrük beyannamelerinin tescilinde kayıt belgesinin veya elektronik ortamdaki kaydının ithalatçı tarafından gümrük idaresine sunulması gerektiği, bu kapsamda düzenlenecek kayıt belgelerinin geçerlilik süresinin 45 gün olduğu ve bir kayıt belgesinin birden fazla beyanname için kullanılamayacağı bildirilmektedir.

Söz konusu yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.