Kanada Sınır Hizmetleri Kurumunun ‘CARM’ İsimli Yeni Bir Uygulamaya Geçeceği Bildirilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 19 Mart 2024Kanada Sınır Hizmetleri Kurumunun ‘CARM’ İsimli Yeni Bir Uygulamaya Geçeceği Bildirilmiştir.

Ottawa Ticaret Müşavirliğinin 06.03.2024 tarihli ve 94673734 sayılı “Kanada Sınır Hizmetleri Kurumunun (CBSA) Yeni Dijital Kayıt Sistemi: CARM” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile Kanada’nın gümrüklerden sorumlu kurumu “Canada Border Services Agency” tarafından yürütülmesi planlanan “CBSA Assessment and Revenue Management-CARM” adlı sistemde, Kanada’ya ithal edilen eşyalara uygulanan gümrük vergileri ve ticari hizmetlere konu diğer vergilerin değerlemesinin yapılacağı belirtilmiştir.

Buna ek olarak CARM adlı dijital sistemin 13 Mayıs 2024 tarihinden itibaren yürürlükte olacağı, bu platforma Kanadalı ithalatçılar, gümrükleme şirketleri, ticaret danışmanlığı hizmeti sunan işletmeler ve mali teminat hizmeti sağlayan şirketlerin kayıt işlemlerini gerçekleştirmesi gerektiği bildirilmiştir.

Ayrıca Kanada Hükümeti, CARM sisteminin faaliyete geçmesiyle birlikte, ithalatçılara kendi bilgilerine erişim imkânı sağlayacak olup ticaret kurallarına uyum süreçlerine katkıda bulunarak ülkeye yapılan ithalat prosedürlerini daha da basitleştirmeyi ve dış ticaret işlemleri üzerinden tahsil edilen vergi gelirlerini artırmanın hedefleneceği belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.