İthalatta Ürün Güvenliği Denetimleri Sıklaştırılmaya Başlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 09 Ekim 2023İthalatta Ürün Güvenliği Denetimleri Sıklaştırılmaya Başlanmıştır.

Ticaret Bakanlığı’nın 02.09.2023 tarihli “İthalatta Ürün Güvenliği Denetimlerini Sıkılaştırıyoruz” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi (TAREKS) üzerinden koordine edilen ithalattaki ürün güvenliği denetimleri sayesinde, kurallara uyan firmaların haksız rekabete uğramalarının önlenmesi ve bu haksız rekabetten yerli sanayinin korunmasının amaçlandığı ve bu kapsamda bazı ürün gruplarındaki mevcut denetimlerin artırılarak, henüz denetimi gerçekleştirilmeyen bazı ürünlerin de kapsama alındığı belirtilmiştir.

Buna ek olarak, denetimlere konu tekstil ve konfeksiyon ürünleri ile kırtasiye malzemelerinde özellikle azo boyar maddeler ve ftalat yönünden denetimlerinin sıklaştırıldığı, kozmetik ürünleri ve iş makineleri gibi ürün gruplarında ise ithalatta ürün güvenliği denetimleri kapsamına alınarak denetimlerine başlanılacağı belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.