İthalat Rejim Kararı Eki V Sayılı Liste Kapsamındaki Eşyalar İçin Tahlil Raporlarının Emsal Olarak Kullanılması Hakkında Yazı Yayımlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 14 Ağustos 2023İthalat Rejim Kararı Eki V Sayılı Liste Kapsamındaki Eşyalar İçin Tahlil Raporlarının Emsal Olarak Kullanılması Hakkında Yazı Yayımlanmıştır.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 02.08.2023 tarihli 87758973 sayılı “V Sayılı Liste Kapsamı Eşyada Emsal Rapor Uygulaması” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile İthalat Rejim Kararı eki V sayılı liste kapsamında ithalatında süreklilik arz eden aynı eşyalar için alınan tahlil raporlarının Gümrük Yönetmeliği'nin 196. maddesi uyarınca belirtilen şartların sağlanması halinde ilgili maddede belirtilen süreler kapsamında emsal olarak kullanılabileceği belirtilmiştir.

Bu doğrultuda;

·         39.01 ila 39.15 tarife pozisyonlarında yer alıp dökme gelen ve (b) bendinde belirtilen özellikleri taşıyan eşyanın ithalinde, aynı bentte belirtilen özellikleri taşıyan ve beyanname tescil tarihi itibariyle en fazla altı ay öncesine dayanan tahlil raporlarına,

·         Tahlilin gümrük laboratuvarında yapılamaması nedeniyle akredite laboratuvarlarda yaptırılması durumunda, bu laboratuvarlarca düzenlenmiş olan ve beyanname tescil tarihi itibarıyla en fazla bir yıl öncesine dayanan tahlil raporlarına,

itibar edileceği belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.