İsviçre Konfederasyonu veya Lihtenştayn Prensliği Menşeli Bazı Sebze, Et Ürünleri ve İçecekler İthalatında Tarife Kontenjanları Açılmıştır

Yayınlanma Tarihi: 08 Ekim 202101.10.2020 tarihli ve 31615 sayılı Resmi Gazete 'de İsviçre Konfederasyonu veya Lihtenştayn Prensliği Menşeli Bazı Ürünlerin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar yayımlanmıştır.

Söz konusu karar ile 14/4/2010 tarihli ve 2010/339 sayılı Bakanlar Kurulu Karan ile yürürlüğe konulan İthalatta Kota ve Tarife Kontenjanı idaresi Hakkında Karar çerçevesinde, ekli tabloda gümrük tarife istatistik pozisyonları (G.T.İ.P.) belirtilen İsviçre Konfederasyonu veya Lihtenştayn Prensliği menşeli bazı peynir ve süt ürünleri, sebzeler, sucuk-sosis ürünleri, meyve ve meyve suları, bazı alkollü içecekler gibi ürünler için karşılarında gösterilen miktarlarda tarife kontenjanı açıldığı belirtilmiştir.

Tarife kontenjanı kapsamında diğer ülkeler sütununda yer alan gümrük vergisi ve varsa ek mali yükümlüklerin %50’ si veya %85’ inin uygulanacağı belirtilmiştir.

Ayrıca, 01.10.2021 tarihli ve 31615 sayılı Resmi Gazete yayımlanan İsviçre Konfederasyonu veya Lihtenştayn Prensliği Menşeli Bazı Ürünlerin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Tebliğ ile ilgili ülke menşeli ürünlerin ithalatında uygulanacak tarife kontenjanı için; tarife kontenjanı tahsisatı için başvuru ve başvuruların sonuçlandırılması, dağıtım kriterleri, ithal lisansı düzenlenmesi/kullanılması gibi konularda düzenlemeler yapılmıştır.

Ek olarak, Talep Toplama Yöntemine göre yapılan tarife kontenjanlarından faydalanılabilmesi hususunda bu Tebliğin yayımı tarihinden (01.10.2021) itibaren 15 iş günü içerisinde Ticaret Bakanlığı’na müracaat edilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Karar hükümleri Ticaret Bakanı tarafından yürütülecek olup, yayım tarihinde (01.10.2021) yürürlüğe girecektir.

Söz konusu Kararı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.