İran Menşeli Polyester Elyaf İthalatında Uygulanan Korunma Önleminin Süresinin Uzatılmasına Yönelik Olarak Gözden Geçirme Soruşturması Başlatılmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 28 Nisan 2023İran Menşeli Polyester Elyaf İthalatında Uygulanan Korunma Önleminin Süresinin Uzatılmasına Yönelik Olarak Gözden Geçirme Soruşturması Başlatılmıştır.

Ticaret Bakanlığı tarafından 13.04.2023 tarihli ve 32162 sayılı Resmi Gazete’ de İthalatta Korunma Önlemlerine İlişkin Tebliğ (No: 2023/1) yayımlanmıştır.

Söz konusu Tebliğ ile İthalatta Korunma Önlemleri Yönetmeliği çerçevesinde İran menşeli 5503.20.00.00.00 GTİP altında sınıflandırılan “polyester elyaf” ithalatı için uygulanan korunma önleminin, ciddi zararların önlenmesi veya giderilmesi için hala gerekliliğinin değerlendirilmesi ve yerli üreticilerin piyasa koşullarına uyumunun ayrıntılı bir şekilde incelenmesi amacıyla korunma önlemi soruşturması açılmasına karar verildiği belirtilmiştir.

Bu kapsamda, soruşturmaya taraf olmak isteyen firmaların bahse konu soruşturma için olan soru formunu ve gizli olmayan soruşturma özetini Bakanlığın sitesi üzerinden indirerek, 13 Mayıs 2023 tarihine kadar soru formunu doldurarak Genel Müdürlüğe iletmeleri gerektiği belirtilmiştir.

Tebliğ hükümleri Ticaret Bakanı tarafından yürütülecek olup yayımı tarihinde (13.04.2023) yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu Tebliği Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.