İnceleme, Analiz veya Test Amaçlı Olarak İthal Edilen Eşyaların Muafiyeti Hakkında Genelge Yayımlandı.

Yayınlanma Tarihi: 27 Şubat 2023İnceleme, Analiz veya Test Amaçlı Olarak İthal Edilen Eşyaların Muafiyeti Hakkında Genelge Yayımlandı.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 81918594 sayılı ve İnceleme, Analiz Veya Test Amaçlı Olarak İthal Edilen Eşya i konulu Genelge yayımlanmıştır.

Söz konusu Genelge ile inceleme, analiz veya test amaçlı olarak ithal edilen eşyalara gümrük vergilerinden muafiyet tanındığı hüküm altına alınmış olup bilgi edinme veya endüstriyel ya da ticari araştırma amaçlarına yönelik olarak niteliği, kalitesi veya diğer teknik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla inceleme, analiz veya test edilmek üzere getirilen eşyalara ve yurtdışından ülkemize tıbbi tetkik amacıyla gönderilen biyolojik materyallere de ön başvuru yapılması koşulu ile muafiyet tanınacağı belirtilmiştir.

Buna ek olarak, inceleme, analiz veya test amaçlı getirilen eşyaların serbest dolaşıma sokulmasına uygun miktarı aşmaması, satış promosyonuna konu teşkil etmemesi, tamamıyla sarf edilmesi veya tekrar kullanılamayacak hale gelmesi durumunda muafiyet tanınacağı belirtilmiştir.

 

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.