İhracatçı Firmaların Dolaşım Belgelerinin Sonradan Kontrolü Sürecinde Mağduriyet Yaşamamaları Adına Firma ve Müşavir Adreslerini Güncel Tutmaları Gerektiği Belirtilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 16 Haziran 2023İhracatçı Firmaların Dolaşım Belgelerinin Sonradan Kontrolü Sürecinde Mağduriyet Yaşamamaları Adına Firma ve Müşavir Adreslerini Güncel Tutmaları Gerektiği Belirtilmiştir.

İstanbul Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü’nün 02.06.2023 tarihli ve 86030031 sayılı “Dolaşım Belgelerinin Sonradan Kontrolü ve Firmaların Bilgilendirilmesi” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile, yurtdışı Gümrük İdarelerince Bölge Müdürlüğüne intikal eden, dolaşım belgeleri ve menşe ispat belgelerinin (A.TR, EUR.1, EUR-MED vb.)  sonradan kontrol taleplerinin cevaplanması hususunda, ilgili firmaların tebligat adres bilgilerinin güncel olmamasından kaynaklı yaşanabilecek sorunların önüne geçilmesi ve ihracatçı firmaların mağduriyetlerinin önlenmesi adına firmalar ve müşavirlere eş zamanlı tebligatta bulunacak olup gümrük idarelerine bildirilen firma ve müşavir adreslerinin güncel, tebligatların süresinde, istenen bilgi ve belgelerin eksiksiz ibraz edilmesi gerektiğini belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz