İhracat Destekleri Hakkında Karar Yayınlanmıştır

Yayınlanma Tarihi: 16 Eylül 2022Cumhurbaşkanlığı tarafından 18.08.2022 tarihli ve 31927 sayılı Resmi Gazete’de, “İhracat Destekleri Hakkında Karar (Karar Sayısı: 5973)” yayımlamıştır.

Söz konusu karar ile şirketlerin ihracata hazırlanması ve uluslararası pazarlarda rekabet avantajı kazandırılması amacıyla tasarım ve kurumsal kapasitelerinin güçlendirilmesi, ürünlerinin yurt dışında tanıtımı, pazarlanması, tutundurulması ve markalaşmasının desteklenmesine yönelik giderler ile ihracatımızın sürdürülebilir artışının sağlanması için gerekli diğer faaliyetlere ilişkin giderlerin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu (DFİF)’ndan karşılanmasını düzenlemek amacıyla hazırlandığı belirtilmiştir.

Bu kapsamda, bu kapsamda şirketlere yönelik verilecek destelerin türlerine ve işbirliği kurulacak kuruluşlara ilişkin desteklere yer verilmiştir. Ayrıca, söz konusu desteklere ilişkin üst limitlerin güncellenmesi, uygulanması, yaptırımları ve değerlendirilmeleri hakkında da bilgi verilmiştir.

Karar hükümleri Ticaret Bakanı tarafından yürütülecek olup, yayımı tarihinde (18.08.2022) yürürlüğe girecektir.

Söz konusu kararı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.