İhracat Bedelinin Yurda Getirilmesinde İstisna Tanınan Ülkeler Listesi’nde Değişiklik Yapılmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 11 Mart 2024İhracat Bedelinin Yurda Getirilmesinde İstisna Tanınan Ülkeler Listesi’nde Değişiklik Yapılmıştır.

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığının 02.02.2024 tarihli ve 2845126 sayılı “TCMB İhracat Genelgesi” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından ihracat bedellerinin yurda getirilmesi uygulamasının usul ve esaslarının belirlendiği, 16 Ocak 2020 tarihli İhracat Genelgesinin, İhracat Bedellerinin Yurda Getirilmesinde İstisna Tanınan Ülkeler (Ek-2) ve İhracat Bedellerinin Yurda Getirilmesinde Gümrük Beyannamesinde Yer Alan Tutarın %50’sinin Tasarrufunun Serbest Bırakıldığı Ülkeler (Ek-3) bölümlerinde değişiklikler yapıldığı bildirilmiştir.

Bu kapsamda, İhracat Bedellerinin Yurda Getirilmesinde İstisna Tanınan Ülkeler Listesi’ne Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Güney Sudan, Mali ve Kongo Cumhuriyeti’nin eklendiği, Mısır ve Suudi Arabistan ise listeden çıkarıldığı; İhracat Bedellerinin Yurda Getirilmesinde Gümrük Beyannamesinde Yer Alan Tutarın %50’sinin Tasarrufunun Serbest Bırakıldığı Ülkeler Listesi’ne ise Libya’nın eklendiği belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz