İhraç Ürünlerinde “Made in Turkey” veya “Produce of Turkey” ibarelerinin 1 Mart 2022 Tarihine Kadar Kabul Edileceği Belirtilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 23 Aralık 2021Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 16.12.2021 tarihli 70105197 sayılı 2021/24 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi konulu yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu yazı ile 2021/24 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi kapsamında “Türkiye” markasını güçlendirme çerçevesinde ihraç ürünlerinde “Made in Turkey” ibaresi yerine “Made in Türkiye”; her türlü faaliyet ve yazışmada ise “ Turkey”, “Turkei”, “Turquie” vb. ibareleri yerine “Türkiye” ibaresinin kullanılmaya başlanacağı belirtilip bu kapsamda  ihracat yapılan ülkenin lisanında karşılık gelen ifadeler ile “Tescilli Türk Markası” ibaresinin bulunması gerektiği, bahsi geçen ihraç ürününün firma başvurusunda belirtilen bilgi ve belgelere uygun olduğunun tespiti halinde “Durum Tespit Tutanağı” düzenleneceği belirtilmiştir.

Buna ek olarak İhracatçı firmalar tarafından ambalaj üzerine baskılı veya hazır basılı etiketlerin "Made in Turkey” veya Produce of Turkey” şeklinde fazla miktarda ellerinde bulunmasından dolayı “Durum Tespit Tutanağı” düzenlenmesi ve etiket kullanımı bağlamında “Made in Turkey” veya “Produce of Turkey” ibarelerinin 1 Mart 2022 tarihine kadar kabul edilmesinin, bahse konu tarihten itibaren ise 2021/24 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi kapsamında işlem tesis edileceği belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.