Hurma İthalatında Gümrük Vergisi Oranları Değiştirildi

Yayınlanma Tarihi: 10 Haziran 202105.06.2021 tarihli ve 31502 sayılı Resmi Gazete’ de İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına Dair 4081 sayılı Karar yayımlanmıştır.

Söz konusu karar ile İthalat Rejimi Kararına ekli I Sayılı listede yer alan 8. Fasıl Başlıklı Tabloda bulunan ve aşağıda gümrük tarife istatistik pozisyonu (G.T.İ.P) belirtilen ürününün gümrük vergisi karşısında gösterildiği şekilde değiştirildiği belirtilmiştir.


Ayrıca, Karardan önce Türkiye'ye sevk edilmek üzere bir taşıma belgesi düzenlenerek yüklemesi yapılmış eşyanın ithalatına ilişkin gümrük beyannamesinin, bu Kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç 30 gün içinde tescil edilmesi halinde, önceki gümrük vergisi oranı uygulanacağı belirtilmiştir.

Söz konusu Kararların hükümleri Ticaret Bakanı tarafından yürütülecek olup, yayımı tarihinde (05.06.2021) yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu kararı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.