Hırvatistan Tarafından Düzenlenen Elektronik Menşe İspat ve Dolaşım Belgeleri İle İlgili Açıklama Yapıldığı Belirtilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 28 Kasım 2023Hırvatistan Tarafından Düzenlenen Elektronik Menşe İspat ve Dolaşım Belgeleri İle İlgili Açıklama Yapıldığı Belirtilmiştir.

Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğünün 25.10.2023 tarihli ve 90326850 sayılı “Hırvatistan Elektronik Menşe İspat ve Dolaşım Belgeleri” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile Hırvatistan Cumhuriyeti Gümrük İdaresinin tercihli EUR.1, EUR-MED, A.TR dolaşım sertifikalarının verilmesinden, tercihli olmayan menşe kanıtı olan Menşe Şahadetnamesi verilmesinden ise Hırvatistan Ekonomi Odasının (HGK) sorumlu olduğu belirtilmiştir.

Buna ek olarak Gümrük İdaresinin tercihli menşe ispat belgelerini yalnızca kâğıt ortamda düzenlediği, 16 Ekim 2023 tarihi itibariyle HGK’nin tercihli olmayan menşe belgesi ile ilgili olarak ise elektronik menşe sertifikaları vermeye başladığı ve doğrulama bağlantısı aracılığıyla doğrulama yapılmasının da mümkün kılındığı belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz