Hazine ve Maliye Bakanlığının 14.08.2023 tarihli 2377906 sayılı Yazısı yayımlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 13 Eylül 2023Dahilde İşleme Rejimi Kapsamında Geçici Olarak İthal Edilen ve İşçilik Uygulanarak İhraç Edilen Ürünlere Yönelik İhraç Bedellerinin Yurda Getirilmesine Gerek Kalmadan Bankalarca Mahsup Edilmesinde Tarafların Aynı Kişiler Olması Şartı Aranmayacaktır.

Hazine ve Maliye Bakanlığının 14.08.2023 tarihli 2377906 sayılı Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile TCMB – İhracat Genelgesi’nin 21. maddesi 7. fıkrasında ifade edilen Dâhilde İşleme Rejimi kapsamında yurt dışından geçici olarak ithal edilen ve işçilik uygulanarak ihraç edilen mallara ilişkin işlemlerde ihraç bedellerinin yurda getirilme süresi içinde kalınması kaydıyla, ilgili gümrük beyannamelerinin birer örneğinin/gümrük beyannamesi bilgilerinin bankalara ibrazı durumunda mal ihraç ve ithal bedellerinin yurda getirilmesine gerek kalmadan bankalarca mahsubunun mümkün olduğu belirtilmiş olup bahse konu mahsup işleminin tarafların aynı kişiler olması şartı aranmaksızın uygulanabileceğine dair değişikliğin yapıldığı belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz