Ham Petrol, Akaryakıt, İhrakiye, Madeni Yağ, Baz Yağ ve Petrolle İlişkili Maddelere Dair Kararda Değişiklik Yapılmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 24 Şubat 2023Ham Petrol, Akaryakıt, İhrakiye, Madeni Yağ, Baz Yağ ve Petrolle İlişkili Maddelere Dair Kararda Değişiklik Yapılmıştır.  

28.01.2023 tarihli ve 32087 sayılı Resmi Gazete ’de 12.01.2023 tarihli ve 11562 sayılı Ham Petrol, Akaryakıt, İhrakiye, Madeni Yağ, Baz Yağ ve Petrolle İlişkili Maddelere Dair Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararı” yayımlanmıştır.

Söz konusu Kararda yapılan değişiklik ile ilgili Karar da yer alan Akaryakıt Türleri Tablosuna; GTL motorin ve HVO motorinin eklendiği belirtilmiş olup HVO Motorin ve GTL Motorinin akaryakıt istasyonlarında satılamayacağı belirtilmiştir.

Buna ek olarak İhrakiye Teslimi Kapsamındaki Akaryakıt Türleri Tablosuna sürdürülebilir havacılık yakıtının eklendiği belirtilmiştir.

Ayrıca, Maddeler Tablosunda yer alan madeni yağlar bölümüne 3403.91.00.00.00 GTİP’li eşyanın eklendiği belirtilmiş olup dokumaya elverişli maddelerin, deri ve köselenin, post ve kürklerin veya diğer maddelerin işlenmesine mahsus müstahzar olarak kullanılmak üzere üretilmesi ve mineral yağ içermemesi koşullarının sağlanmaması durumunda madeni yağ olarak kabul edilmeyeceği belirtilmiştir.

Karar hükümleri Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı tarafından yürütülecek olup 01.01.2023 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu Kararı bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.