Gürcistan'a Hayvansal Olmayan Belirli Gıda Ürünleri İhracatında Akredite Laboratuvar Analizi Zorunluluğu Getirildiği Belirtilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 16 Haziran 2023Gürcistan'a Hayvansal Olmayan Belirli Gıda Ürünleri İhracatında Akredite Laboratuvar Analizi Zorunluluğu Getirildiği Belirtilmiştir.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 06.06.2023 tarihli ve 86067777 sayılı “Gürcistan'a Hayvansal Olmayan Belirli Gıda Ürünleri İhracatında Analiz Zorunluluğu” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile 01.06.2023 tarihi itibarıyla Gürcistan'ın, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çeşitli ülkelerden Gürcistan'a ithal edilecek hayvansal olmayan belirli gıda ürünlerinde akredite analiz şartı getirdiği belirtilmiştir.

Bu kapsamda, Türkiye’den Gürcistan'a ihraç edilecek kuru incir ve incir mamulleri ile fıstık ve antep fıstığında aflatoksin; asma yaprağı, keçiboynuzu, keratin, limon, greyfurt ve portakal gibi narenciye ürünleri, nar, tatlı biberde pestisit kalıntısı, kayısı çekirdeğinde siyanür, erik tohumları ve kekikte alkaloidler yönünden akredite laboratuvar analizinin gerektirdiği belirtilmiş olup ihracat işlemlerinde sorun yaşanmaması adına gerekli analizlerin ilgili mevzuata uygun olarak yaptırılmasının ve analiz sonucunun gümrük işlemlerinde ibraz edilmesinin gerekli olduğu belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz