Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü’nün Gümrük Müşavirinin Müteselsil Sorumluluğu Hakkında Yazısı Yayımlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 05 Nisan 2023Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü’nün Gümrük Müşavirinin Müteselsil Sorumluluğu Hakkında Yazısı Yayımlanmıştır.

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü’nün 21.03.2023 tarihli 83800951 sayılı “Gümrük Müşavirinin Müteselsil Sorumluluğu Hk” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile kaçakçılık olaylarında sahte evrak düzenlenmemesi durumunda gümrük müşavirlerinin bilgilerine başvurulabileceği ancak bilgi ifade tutanağı kullanılması gerektiği ve gümrük idarelerinin gereksiz yere mahkemelerin meşgul edilmesinden kaçınılması gerektiği belirtilmiştir.

Bu kapsamda gümrük müşavirlerinin imzaladıkları beyannamelerdeki bilgilerin doğruluğundan sorumlu oldukları ve sahte belgelere dayalı yanlış beyanda bulunulma durumunda kınama cezası verileceği, mesleki eğitim ve birikimleri sayesinde beyanname düzenlenirken kayıtlı ilgiler ile beyan edilecek eşya arasındaki tutarsızlıkları tespit edebilmelerinin gerekliliği belirtilmiştir.

Bununla birlikte, bilgi dışında sahte belge kullanılması durumunda araştırma sorumluluğunun da gümrük müşavirlerinde olduğu belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.