Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün BİLGE Sisteminde Tıbbi Cihazlara Yönelik Doğru KDV Oranları Uygulanması İçin Muafiyet Kodları Yayımlanmıştır

Yayınlanma Tarihi: 10 Haziran 2022Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 13.05.2022 tarihli, 74609458 sayılı ve ‘5359 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı Hk. (KDV)’’ konulu yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu yazı ile Tıbbi Cihaz Yönetmeliği kapsamındaki cihazların teslimi ve kiralanması hizmetleri durumunda eşyaya yönelik %8 olarak belirlenmiş KDV oranının uygulanabilmesi için BİLGE sisteminde ‘’UTSKDV8’’ muafiyet kodunun oluşturulması gerektiği belirtilmiş olup; yine aynı yönetmelik kapsamındaki eşyalardan ‘’Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sertifikalandırılan tohumluk ve fidanlar’’ a yönelik %1 olarak belirlenen KDV oranının uygulanabilmesi için BİLGE sisteminde ‘’TFKDV1’’ muafiyet kodunun oluşturulması gerektiği belirtilmiştir.

Ayrıca İlgili muafiyet kodlarının sisteme girişi sonrası muafiyet kodlarına yönelik doğru KDV oranlarının uygulanması yönünde sistem düzenlemesi yapıldığı bildirilmiştir.

Yazı, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.