Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 69444607 sayılı ve 25.11.2021 tarihli, Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi- Faturanın Üçüncü Bir Ülkede Düzenlenmiş Olması konulu yazısı yayımlanmıştır

Yayınlanma Tarihi: 03 Aralık 2021Üçüncü Ülkede Düzenlenmiş Fatura İle Sevkiyata Konu Eşya Arasında Bağlantı Kurulabilmesi Şartıyla Eşyanın Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Kapsamında Tercihli Tarifeden Faydalanabileceği Belirtilmiştir.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 69444607 sayılı ve 25.11.2021 tarihli, Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi- Faturanın Üçüncü Bir Ülkede Düzenlenmiş Olması konulu yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu yazı ile Form A Menşe Belgelerinin 1 no.lu kutusunda belirtilen ihracatçı ile serbest dolaşıma giriş beyannamesinde kayıtlı ihracatçının farklı ülkelerde bulunan firmalar olduğu durumlarda, Form A Menşe Belgelerinin Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) kapsamında tercihli tarifeden faydalanılmasında kullanılıp kullanılamayacağı konusunda Avrupa Komisyonu’ndan görüş istendiği belirtilmiştir.

 

Avrupa Komisyon’undan  alınan yanıt ile Gümrükler Genel Müdürlüğü, Komisyon kararına katılarak GTS kapsamında üçüncü ülkede düzenlenmiş söz konusu fatura ile sevkiyata konu eşya arasında bağlantı kurulabilmesi şartıyla eşyanın GTS kapsamında tercihli tarifeden yararlanabileceğini belirtmiştir.  

 

Söz konusu yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.