Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 02.08.2023 tarihli ve 87751685 sayılı “Referans Kıymet” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 14 Ağustos 2023Petrokimyasal Ürün İthalatında Kıymete İlişkin Değerlendirme Yapılırken Alıcı ve Gönderici Arasında İmzalanan Sözleşmede Kararlaştırılan Borsa/Fiyat Türünün De Göz Önünde Bulundurulacağı Belirtilmiştir.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 02.08.2023 tarihli ve 87751685 sayılı “Referans Kıymet” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile petrokimyasal ürünler ile ilgili ithalatlarda gümrük idarelerince beyan edilen kıymetlerin incelenmesinde referans veri olarak borsa fiyatlarının değerlendirmeye alınıp alınmaması gerektiği hususunda tereddüt oluştuğu belirtilmiştir.

Bu kapsamda petrokimyasal ürün ithalatlarında beyan edilen kıymete ilişkin değerlendirme yapılırken, eşyanın geldiği ülke ya da ticaret yapılan ülke dışında; yükümlüsünce yapılan açıklamalar ve sunulan bilgi ve belgeler çerçevesinde alıcı ve gönderici arasında imzalanan sözleşmede kararlaştırılan borsa/fiyat türünün de göz önünde bulundurulacağı belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz