Gümrük Müşavirlerinin Geçerli Vekaletle Gümrük İşlemlerini Takip Etmesi Konusunda Mağduriyetler Yaşandığı Belirtilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 08 Kasım 2023Gümrük Müşavirlerinin Geçerli Vekaletle Gümrük İşlemlerini Takip Etmesi Konusunda Mağduriyetler Yaşandığı Belirtilmiştir.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 20.10.2023 tarihli ve 90168684 sayılı “Geçerli Bir Vekaletle Gümrük İşlemlerinin Takibi” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile gümrük müşavirlerinin geçerli bir vekaletle yolcu ve eşyasına ait belgeleri eksiksiz sunması halinde yolcu olmaksızın işlemleri takip etmelerinin bazı gümrük idarelerince engellendiği belirtilerek söz konusu mağduriyetin önlenmesi adına tüm gümrük idarelerinin bilgilendirilmesi gerektiği duyurulmuştur.

Buna ek olarak, farklı bir uygulama gözlenmesi durumunda Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün bilgilendirilmesi gerektiği bildirilmiştir.

Söz konusu Yazıyı bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.