Gümrük İşlemlerinden Doğan Vergi ve Ceza Borçlarının Elektronik Ortamda Ulaşılabilir Hale Getirilmesine İlişkin Yazı Yayımlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 19 Kasım 2021Gümrük İşlemlerinden Doğan Vergi ve Ceza Borçlarının Elektronik Ortamda Ulaşılabilir Hale Getirilmesine İlişkin  Yazı Yayımlanmıştır.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 68855706 sayılı 08.11.2021 tarihli, Gümrük Vergi ve Ceza Borcu Sorgulama Sistemi konulu yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu yazı ile 4458 sayılı Gümrük Kanunu uyarınca faaliyete geçirilen gümrük işlemlerinden doğan vergi ve ceza borçlarının yükümlüler tarafından elektronik ortamda ulaşılabilir olmasını sağlamak adına “Gümrük Vergi ve Ceza Borcu Sorgulama Sistemi” hayata geçirilmiş olup Ticaret Bakanlığı’nın web sitesinde bulunan  https://www.ticaret.gov.tr/uygulamalar adresi üzerindeki “Gümrük Vergi ve Ceza Borcu Sorgulama Sistemi” bağlantısı yardımıyla BİLGE sistemi kullanıcı adı ve şifresi kullanarak ya da “e-devlet şifresi” ile sisteme erişimin mümkün olduğu belirtilmiştir.

Ayrıca bu sistem ile, Bakanlık BİLGE sistemi Detaylı Beyan Modülünde tescil edilen gümrük beyannameleri ile Tahsilat Takip Programı ve mülga Ek Tahakkuk Ceza Kararları Takip Programı üzerinde kayıtlı ek tahakkuk ve ceza kararları kapsamında tahakkuk etmekle birlikte sorgulama anında tahsil edilmemiş olan gümrük borçlarına ait tutar, ilgili olduğu belge ve gümrük müdürlüğü bilgilerinin vergi numarası bazında sorgulanabilmesine olanak sağlandığı belirtilmiştir.

Sisteme giriş yapıldığı taktirde firma/şahıslar veya dolaylı temsilcilerine sadece kendilerine ait Vergi Numarası/T.C. Kimlik Numarası doğrultusunda düzenlenmiş olan beyanname ve kararlara ilişkin bilgilere ulaşması sağlanmıştır. Dolaylı temsilciler için ayrıca yetkili oldukları firma/şahıs adına tescil edilmiş beyanname ve bilgilerin sorgulanabilmesi de mümkün olduğu belirtilmiştir.


Söz konusu yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com  elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.