Gümrük İdaresi, 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 3/2. Maddesinin Yanlış Uygulandığına Dair Somut Örneklerle Katkıda Bulunulması Halinde Gerekli Çalışmaların Yapılacağını Belirtmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 16 Haziran 2023Gümrük İdaresi, 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 3/2. Maddesinin Yanlış Uygulandığına Dair Somut Örneklerle Katkıda Bulunulması Halinde Gerekli Çalışmaların Yapılacağını Belirtmiştir.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 25.05.2023 tarihli ve 85719868 sayılı “5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nun 3/2. Maddesinin Uygulanması Hk” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile Gümrükler Genel Müdürlüğü detaylı ve somut örneklerle katkı verilmesi halinde, Gümrük Müşaviri Derneklerinin belirtmiş oldukları meslektaşlarının referans, kayıt belgesi, gözetim belgesi ve diğer idari denetime ait işlemler gibi işlemlerin gümrük muhafaza adli kolluğunun 5607 sayılı Kanun kapsamında bulunmadığına dikkat çektiği ve müşavirlerin yapacakları her hatada kaçakçı sıfatının yakıştırılması ile karşı karşıya oldukları, haksız disiplin cezalarına maruz kaldıkları durumları somut örneklerle Gümrükler Genel Müdürlüğü’ne iletmeleri halinde ayrıntılı değerlendirmenin yapılabileceği ve uygulamaya yönelik çalışmaların oluşturulabileceği belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz