Gümrük İdarelerinde Doğrudan veya Dolaylı Olarak İş Takibi Yapacak Temsilcilerin Sağlık Raporlarına Yönelik Yenileme Sürelerinin Raporun Sunulduğu Tarihten İtibaren 3 Yıl Olduğu Belirtilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 05 Mayıs 2023Gümrük İdarelerinde Doğrudan veya Dolaylı Olarak İş Takibi Yapacak Temsilcilerin Sağlık Raporlarına Yönelik Yenileme Sürelerinin Raporun Sunulduğu Tarihten İtibaren 3 Yıl Olduğu Belirtilmiştir.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 19.04.2023 tarihli ve 84744646 sayılı “2013/37 Sayılı Genelge Uyarınca İbrazı Gereken Sağlık Kurulu Raporları Hk” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile doğrudan temsilciler, yetkilendirilmiş gümrük müşavirleri, gümrük müşavirleri ile gümrük müşavir yardımcılarından, takvim yılı başı itibarıyla (1 Ocak) 70 yaşını dolduranların, vücut ve akıl sağlığı yönünden gümrük işlemlerinde doğrudan veya dolaylı temsilci olarak çalışmalarında sakınca bulunmadığına ilişkin 3 yılda bir yenilemeleri gereken sağlık kurulu raporlarının geçerlilik süresinin 6 ay, 1 yıl vb. gibi farklılıklar arz etmesinin tereddütlere neden olduğu ifade edilmiştir.

Bu kapsamda gümrük idaresi tarafından farklı geçerlilik tarihleri olan sağlık raporları için sağlık raporunun sunulduğu tarihten itibaren üç yıllık yenileme süresinin esas alınması gerektiği belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz