Gümrük Genel Tebliği (Gümrük İşlemleri) (Seri No: 114)’nde Değişiklik Yapılmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 22 Mayıs 2023Gümrük Genel Tebliği (Gümrük İşlemleri) (Seri No: 114)’nde Değişiklik Yapılmıştır.

05.05.2023 tarihli ve 32181 sayılı Resmi Gazete’de “Gümrük Genel Tebliği (Gümrük İşlemleri) (Seri No: 114)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Gümrük İşlemleri) (Seri No: 191)” yayımlanmıştır.

Söz konusu Tebliğ ile ilgili tebliğin birinci maddesinin birinci fıkrası; ozon tabakasını incelten maddelerin ve florlu sera gazlarının serbest dolaşıma giriş işlemlerini gerçekleştirmeye yetkili gümrük müdürlüklerinin belirlenmesi amacıyla hazırlandığı şeklinde değiştirilmiştir.

Ayrıca, ozon tabakasını incelten maddeler ve florlu sera gazları ihtisas gümrüğü uygulaması başlığı altında belirtilen Ozon Tabakasını İncelten Maddeler ve Florlu Sera Gazlarının İthaline İlişkin Tebliğ (İthalat: 2023/14)’in Ek-1 ve Ek-2 listelerinde GTİP ve tanımı yer alan eşyaların serbest dolaşıma giriş işlemlerinin Trakya Serbest Bölge, Ambarlı, Dilovası, Derince, İzmir ve Mersin Gümrük Müdürlüklerinden yapılabileceği belirtilmiştir.

Tebliğ hükümleri Ticaret Bakanı tarafından yürütülecek olup yayım tarihinde (05.05.2023) yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu Tebliği Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.