Geçici İthal Edilen Kara Taşıtlarına Yönelik Olarak Gümrük Müşavirleri Tarafından Yapılan Beyanlara Dair Gümrük İdarelerine Bilgilendirme Yapılması Hususunda Yazı Yayımlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 13 Eylül 2023Geçici İthal Edilen Kara Taşıtlarına Yönelik Olarak Gümrük Müşavirleri Tarafından Yapılan Beyanlara Dair Gümrük İdarelerine Bilgilendirme Yapılması Hususunda Yazı Yayımlanmıştır.

İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği’nin 22.08.2023 tarihli 2023/3738-BU sayılı “Geçici İthal Edilen Kara Taşıtlarına İlişkin Gümrük Genel Tebliği (Seri No:1) Uygulama Hk.” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile yurt dışından otomobili ve eşyası ile gelen yolcuların Gümrük Müşaviri aracılığıyla işlemlerini vekalet yoluyla yaptırdıkları ve bazı gümrük idarelerinde uygulama farklılıkları nedeniyle sorunlar yaşandığı belirtilmiştir.

Bu bağlamda, Gümrük Müşavirlerinin beyan haklarının engellenmemesi ve mağduriyet yaşanmaması adına Genel Müdürlükçe gümrük idarelerine konu hakkında bilgilendirme yapılmasının uygun olacağı belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.