Filipinler’de Parfüm ve Likit Parfüm Benzeri Sıvılar (Eau de Toilette) Cinsi Eşyanın İthalinde %20 Oranında ÖTV Tahsil Edileceği Belirtilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 22 Ağustos 2023Filipinler’de Parfüm ve Likit Parfüm Benzeri Sıvılar (Eau de Toilette) Cinsi Eşyanın İthalinde %20 Oranında ÖTV Tahsil Edileceği Belirtilmiştir.

Manila Ticaret Müşavirliği’nin 17.08.2023 tarihli “Filipin Gelir İdaresi Tarafından Parfüm Ve Eau De Toilette İthalatında Ötv Uygulaması Düzenlemesi Getirildi” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile Filipinler’de “Parfüm ve Likit Parfüm Benzeri Sıvılar (Eau de Toilette)” cinsi eşyanın imalatı ve ithalinde, ilgili eşyanın KDV ve Gümrük Vergisi hesaplanmamış matrahı üzerinden %20 oranında ÖTV’nin ithalat işlemleri tamamlanmadan Filipin Gümrük İdaresi tarafından tahsil edileceği belirtilmiş olup aynı matrah üzerinden KDV ve Gümrük Vergisi uygulanacağı, yükümlülük ve cezai müeyyidelerin de açıklandığı belirtilmiştir.

Buna ek olarak Filipinler’de yayımlanan mezkûr 9-2023 sayılı Gelir Yönetmeliğinin 03.08.2023 tarihinde yürürlüğe girdiği belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz