ETGB-Geri Gelen Eşya Belgesi Kullanılarak Yapılacak İşlemler Gerçek Ortamda Devreye Girmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 29 Aralık 2022ETGB-Geri Gelen Eşya Belgesi Kullanılarak Yapılacak İşlemler Gerçek Ortamda Devreye Girmiştir.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 02.11.2022 tarihli 79657699 sayılı “TPS-ETGB-Geri Gelen Eşya Entegrasyonu” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazıda, ETGB kapsamı geri gelen eşyaya ilişkin olarak KDV iadesi alınıp alınmadığına dair gümrük idareleri ile Gelir İdaresi Başkanlığı arasında yapılan teyit yazışmalarının elektronik ortama aktarılması konusunda koordinasyon sağlandığı ve 21 Eylül 2021 tarihinden itibaren pilot uygulama başlatılıp tespit edilen eksikliklerin giderildiği belirtilmiştir. Bu kapsamda, Tek Pencere Sistemi uygulamasında 0996 kodlu ve "TPS-HMB-ETGB-Geri Gelen Eşya Belgesi” kullanılarak yapılan başvurular ve işlemlerin 02 Kasım 2022 tarihi itibariyle elektronik ortamda devreye alındığı duyurulmuştur.

Yazı Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazıyı bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.