Eski Formatlı A.TR Dolaşım Belgelerinin 31 Mart itibari ile geçersiz olacağı belirtilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 27 Mart 2024Eski Formatlı A.TR Dolaşım Belgelerinin 31 Mart itibari ile geçersiz olacağı belirtilmiştir.

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliğinin 19 Mart 2024 tarihli “Menşe İspat ve Dolaşım Belgelerinin Basımı ve Türkiye İbaresinin Kullanımı Hakkında” konulu Duyurusu yayımlanmıştır.

Söz konusu Duyuru ile menşe ispat ve dolaşım belgeleri üzerinde, "Türkiye" ifadesinin yer alması hususunun düzenlenerek A.TR Dolaşım Belgesi üzerindeki 4 No.lu hane haricindeki yerlerde "Türkiye" ifadesinin kullanılmaya başlanacağı tarihin 1 Ocak 2024’ten 31 Mart 2024’e alınmasının kararlaştırıldığı bildirilmiştir.

Buna ek olarak 31 Mart 2024 tarihinden itibaren 4 No.lu hane haricindeki yerlerde "Türkiye" ibaresinin bulunacağı ve 4 No.lu hanede de "Avrupa Ekonomik Topluluğu"  yerine "Avrupa Topluluğu" ifadesi yer alan A.TR Dolaşım Belgelerinin ülkemizce kullanılmaya başlanacağı belirtilmiştir.

Bu çerçevede 31 Mart 2024 itibarıyla eski formatta basılmış A.TR belgelerinin Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından elektronik ortamda (MEDOS) kullanıma kapatılacağı ve AB ülkelerine yönelik ihracatta eski formatlı A.TR dolaşım belgelerinin geçerli olmayacağı bildirilmiştir. Bu sebeple Basitleştirilmiş Usulde Düzenlenen A.TR dolaşım belgesi kullanma hakkına sahip ihracatçı firmalar veya kanuni temsilcileri tarafından stoklarda bulunan eski formatlı Basit A.TR belgelerinin zayi işlemi yapılarak imha edilmesinin önem arz ettiği belirtilmiştir.

Söz konusu Duyuruyu Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.