Ek-11 ve Ek-12 Bilgi Formlarının, İnternet Vergi Dairesi Üzerinden Sorgulanabileceği Açıklanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 22 Ağustos 2023Ek-11 ve Ek-12 Bilgi Formlarının, İnternet Vergi Dairesi Üzerinden Sorgulanabileceği Açıklanmıştır.

Gelir İdaresi Başkanlığı – İnternet Vergi Dairesinin “EK 11 – EK 12 TEMİNAT ÇÖZÜM İŞLEMLERİ SORGULAMA EKRANI HAKKINDA DUYURU” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli (I) Sayılı Listedeki malları ithal eden mükelleflerin, vergi daireleri tarafından gümrük idaresine gönderilmek üzere düzenlenen EK 12 bilgi formları ve ithal ettikleri mallar için gümrük idaresince düzenlenen EK 11 bilgi formlarının sorgulama işlemlerinin İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapılabileceği belirtilmiş olup sisteme giriş yapıldıktan sonra açılan ekrandaki “ÖTV İşlemleri” bölümü altında yer alan “Ek 11 ve Ek 12 Sorgulama” kısmından işlemlerin gerçekleştirilebileceği belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.