E-İhracat Destekleri Hakkında Karar Yayınlanmıştır

Yayınlanma Tarihi: 16 Eylül 2022Cumhurbaşkanlığı tarafından 25.08.2022 tarihli ve 31934 sayılı Resmi Gazete’de, “E-İhracat Destekleri Hakkında Karar (Karar Sayısı: 5986)” yayımlamıştır.

Söz konusu karar ile şirketlerin, pazaryerlerinin ve perakende e-ticaret sitelerinin; e-ihracata hazırlanması, yurt dışı pazarlarda ve pazaryerlerinde Türk ürünlerinin ve markalarının çevrim içi sergilenmesi, tanıtılması, yurt dışı siparişlere ilişkin hızlı teslimatın sağlanmasına ilişkin giderlerinin desteklenmesi ve/veya şirketlerin e-ihracat gerçekleştirmelerine imkan sağlayacak E-İhracat Konsorsiyumları ile Türkiye E-İhracat Platformuna yönelik faaliyetlere ilişkin giderlerin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonundan (DFİF) karşılanmasına ilişkin usul ve esasların düzenlendiği belirtilmiştir.

Bu kapsamda, yararlanıcılara yönelik destek türlerine ve işbirliği kuruluşlarına yönelik destek türlerine ilişkin açıklamalara yer verilmiştir. Ayrıca söz konusu desteklere ilişkin üst limitlerin güncellenmesi, uygulanması, yaptırımları, izleme ve değerlendirme biçimleri hakkında da bilgi verilmiştir.

Karar hükümleri Ticaret Bakanı tarafından yürütülecek olup, yayımı tarihinde (25.08.2022) yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu kararı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.