DYS DİR Otomasyon Uygulamasından Yapılacak Kontrol ve Tespitlerin Birebir Örtüşmesi Gerekmektedir.

Yayınlanma Tarihi: 29 Aralık 2022DYS DİR Otomasyon Uygulamasından Yapılacak Kontrol ve Tespitlerin Birebir Örtüşmesi Gerekmektedir.

İhracat Genel Müdürlüğü’nün 10.11.2022 tarihli 79890510 sayılı Taahhüt Hesabının Kapatılması konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile 19.09.2022 tarihi itibariyle devreye alınan Destek Yönetim Sistemi DİR Modülünde taahhüt kapatma işlemlerinin tamamlanabilmesi için gereken şartlarından "DYS üzerinden yapılan kontrol ve tespitlerin akabinde DİR Otomasyon Uygulamasından yapılacak kontrol ve tespitlerin birebir örtüşmesi" ifadesinin uygulanmasında tereddütler oluştuğu belirtilmiş olup söz konusu şartın "DYS üzerinden yapılan kontrol ve tespitlerin akabinde DİR Otomasyon Uygulamasından yapılacak kontrol ve tespitlerin birebir örtüşmesi (gerçekleşen sarfiyat tablosu, ihracat ve ithalat listelerinin aynı olması kaydıyla)" şeklinde uygulanması gerektiği belirtilmiştir.

Yazı, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz