Depremden Etkilenen İller Cazibe Programına Dahil Edilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 28 Nisan 2023Depremden Etkilenen İller Cazibe Programına Dahil Edilmiştir.

05.04.2023 tarihli ve 32154 sayılı Resmî Gazete ’de “Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 7028)’’ yayımlanmıştır.

Söz konusu Karar ile afet bölgesi olarak kabul edilen iller ve belirli ilçelerinde gerçekleştirilen asgari 1 milyon 500 bin TL tutarındaki yatırımların en yüksek bölgesel teşviklerin sağlandığı 6. bölge desteklerinden yararlanabilecekleri belirtilmiştir.

Bu Karar kapsamında ele alınan yatırımlar için faiz veya kar payı desteği, sabit yatırım tutarının %10’unu aşmamak kaydıyla 30 milyon Türk Lirasını geçmeyeceği; öncesinde kullanılan krediler ve finansal kiralama borçları için uygulanan faiz veya kar payı desteğinin puanının değişmeyeceği; ancak sınırların aşılmayacağı ve destek süresinin sonuna kadar uygulanacağı belirtilmiştir.

Bununla birlikte deprem nedeniyle zarar gören yatırımların yerine konulması amacıyla yapılacak yatırımlar ile yatırım süresi devam eden ve tamamlama vizesi yapılmamış yatırım teşvik belgeleri kapsamındaki yatırımlar da dahil olmak üzere yeni yatırımların bu Karar çerçevesinde değerlendirilecekleri belirtilmiştir.

Söz konusu Kararı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.