Demir/Çelik ve Filmaşin İthaline İlişkin Olarak Korunma Önlemi Soruşturması Açılmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 28 Kasım 2023Demir/Çelik ve Filmaşin İthaline İlişkin Olarak Korunma Önlemi Soruşturması Açılmıştır.

03.11.2023 tarihli ve 32358 sayılı Resmi Gazete’ de İthalatta Korunma Önlemlerine İlişkin Tebliğ (No:2023/6) yayımlanmıştır.

Söz konusu Tebliğ ile yerli üretim üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla 7213 “demir veya alaşımsız çelikten filmaşin (sıcak haddelenmiş, kangal halinde)” ve 7227 “diğer alaşımlı çelikten filmaşin (sıcak haddelenmiş, kangal halinde)” tarife pozisyonlarını içeren çelik filmaşin ithalatındaki artışın incelenmesi için bir korunma önlemi soruşturması açıldığı belirtilmiş.

Soruşturma kapsamında, İthalat Genel Müdürlüğü'nün yürütme görevi üstlendiği, ilgili soru formları ile başvuruların gizli olmayan özetlerinin Bakanlığın web sitesinde "İthalat" altındaki "Ticaret Politikası Savunma Araçları" kısmında "Korunma Önlemleri/Soruşturmalar" linki altından indirilebileceği ve ilgili tarafların formu doldurup otuz gün içinde Genel Müdürlüğe iletmesi gerektiği belirtilmiştir.

Tebliğ hükümleri Ticaret Bakanı tarafından yürütülecek olup yayımı tarihinde (03.11.2023) yürürlüğe girer.

Söz konusu Tebliği Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.