Credite Note Yazılarının İthalat İşlemlerinde Peşin Transfer Olarak Değerlendirilmesi ve Beyan Edilmesinin Ticari Hayata ve Mantığa Uygun Olacağı Düşünülmüştür.

Yayınlanma Tarihi: 09 Ekim 2023Credite Note Yazılarının İthalat İşlemlerinde Peşin Transfer Olarak Değerlendirilmesi ve Beyan Edilmesinin Ticari Hayata ve Mantığa Uygun Olacağı Düşünülmüştür.

Ankara, Bursa, İstanbul, İzmir ve Mersin Gümrük Müşavirleri Dernekleri’nin 07.09.2023 tarihli 88807131 sayılı “Credit Note Ödemesinin Bilge Sisteminde Peşin Ödeme Olarak Beyanı Hk.” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile ithalat beyannamelerinde yurt dışına ödeme belgesinin kısmen ibrazı halinde "Credit Note" ile tamamlanması gerektiği, KKDF ve KDV'nin uygulanmaması için Gümrük Müdürlükleri'ne talimat verildiği, "Credit Note" belgesinin satılan malın standartlara uymaması sebebiyle alıcının satıcıdan alacaklı olduğunu gösterdiği ve peşin ödeme işlevi görebileceği, fakat Bilge sisteminde bu notların beyanı için gerekli altyapının mevcut olmadığı belirtilmiştir.

Bu bağlamda, ülkemizde yerleşik ithalatçılar tarafından yurt dışına yapılan peşin transfer karşılığında yurt dışındaki göndericiler tarafından düzenlenen  “Credit Note” yazılarının ithalat işlemlerinde peşin transfer olarak değerlendirilmesi ve beyan edilmesinin ticari hayata ve mantığa uygun olacağı düşünülmüştür.

Söz konusu Yazıyı bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.