Cezayir’e Bakliyat ve Pirinç Ürünleri İhracatında Yaşayabilecek Aksaklıklar İçin İthalatçılarından Yazılı Taahhüt Alınmasının Faydalı Olacağı Değerlendirilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 02 Mart 2023Cezayir’e Bakliyat ve Pirinç Ürünleri İhracatında Yaşayabilecek Aksaklıklar İçin İthalatçılarından Yazılı Taahhüt Alınmasının Faydalı Olacağı Değerlendirilmiştir.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin 17812098 sayılı, 17.02.2023 tarihli, “Cezayir'e Bakliyat ve Pirinç İhracatı” konulu yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile Cezayir Bankalar Birliği’nin 09.02.2023 tarihinde Cezayir’de bulunan bankalara gönderdiği talimat kapsamında Cezayir’de bakliyat ürünlerinin ve pirincin ithalatında tek yetkili kurumun Cezayir Toprak Mahsulleri Ofisi olacağı ve bu kurumun haricinde herhangi bir ithalatçıya ithalat izni verilmeyeceği belirtilmiş olup bu konuda bankaların gerekli önlemi almaları konusunda talimat verildiği ancak uygulama modelinin henüz netleşmediği belirtilmiştir.

Bu itibarla, Cezayir Ticaret Müşavirliğince, ihracatçıların Cezayir tarafınca alınan bu karardan dolayı hali hazırda ihracat işlemleri süren ihraç ürünlerinin Cezayir gümrüklerinde bloke olmayacağına ve ürünlerin gümrüklerde bekletilmesi veya geri gönderilecek olması halinde doğabilecek olası masrafların ithalatçı tarafından karşılanacağına ilişkin ithalatçılarından yazılı taahhüt almalarının faydalı olacağının değerlendirildiği belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.