Birleşik Krallık, STA Kapsamı EORI ve REX Numarası Kullanılması Tereddütlerinin Giderilmesi Hakkında Yazı Yayımlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 03 Ocak 2023Birleşik Krallık, STA Kapsamı EORI ve REX Numarası Kullanılması Tereddütlerinin Giderilmesi Hakkında Yazı Yayımlanmıştır.

Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü’nün 27.11.2022 tarihli, 80353556 sayılı Birleşik Krallık STA konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazıda Birleşik Krallık-Türkiye STA kapsamında Birleşik Krallığa ihracat yapmak isteyen ihracatçıların düzenledikleri menşe beyanlarına REX numarası yazma yönünde taleplerinin bulunduğu ve söz konusu talebin uygun görülmemesi üzerine tereddütler oluştuğu belirtilmiştir.

Bu kapsamda Ticaret Bakanlığı tarafından Birleşik Krallık Gümrük İdaresi nezdinde girişimde bulunulmuş olup bu girişimlerin olumlu sonuçlanması üzerine Birleşik Krallık Gümrük İdaresi resmî internet sayfasındaki “Türkiye ile Ticaret” sekmesini (https://www.gov.uk/guidance/summary-of-the-uk-turkey-trade-agreement) güncellemiştir.

Söz konusu güncellenen sekmede;

§  EORI numarası girilmesi uygulaması, yalnızca Birleşik Krallık ‘ta yerleşik ihracatçılara mahsus olduğu ve Türk ihracatçılardan bu yönde bir talepte bulunmadığı,

§  Türkiye – Birleşik Krallık STA kapsamında, her iki taraf için de REX numarası girilmesi şeklinde bir uygulamanın söz konusu olmadığını,

belirtilmiştir.

Bu kapsamda, ilgili üyelere Birleşik Karalık’taki müşterilerinden halen bu şekilde talepler gelmesi durumunda; STA Menşe Protokolü’nün yanı sıra, ilgili internet sayfasının da referans gösterilebileceği değerlendirilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.