Birleşik Krallık Menşeli Eşyalarda Hatalı Menşe Beyanları Hakkında Yazı Yayımlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 02 Mart 2023Birleşik Krallık Menşeli Eşyalarda Hatalı Menşe Beyanları Hakkında Yazı Yayımlanmıştır.

Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü’nün 15.02.2023 tarihli ve 82812130 sayılı Birleşik Krallık STA konulu yazısı yayınlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile Türkiye Cumhuriyeti ve Birleşik Krallık arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında Birleşik Krallık tarafından düzenlenen menşe beyanlarında bulunması gereken EORI numarasının ticari belgenin Yönetmelik’te belirtilen ilgili kısım dışında bulunmasının uygun olmadığı ve bu şekilde ibraz edilen menşe beyanlarının gümrük idarelerince kabul edilmemesi gerektiği belirtilmiştir.

Bununla birlikte Yönetmeliğin “Farklılıklar” başlıklı maddesinde belirtildiği üzere menşe beyanında yer alan EORI numarasının okunaksız olması durumunda kabul edilebileceği fakat menşe beyanı ihracatçının kendisi tarafından düzenlendiğinden Birleşik Krallık Gümrük İdaresi’nin bu belgeyi düzeltme yetkisi olmadığı belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.