Birleşik Krallığa Yapılan İhracatta, Onaylanmış İhracatçı Numarası İle İlgili Bilgisel Yayımlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 10 Mart 2023Birleşik Krallığa Yapılan İhracatta, Onaylanmış İhracatçı Numarası İle İlgili Bilgisel Yayımlanmıştır.

Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü’nün 01.03.2023 tarihli ve 83203728 sayılı “Birleşik Krallık STA / Türkiye'de Düzenlenen Menşe Beyanlarında Kullanılan Onaylanmış İhracatçı Numaraları” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile Birleşik Krallığa yönelik ihracat işlemlerinde düzenlenen bazı menşe beyanlarında onaylanmış ihracatçıların Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında düzenledikleri menşe beyanlarına onaylanmış ihracatçı numaralarını girmeleri yeterli olup onaylanmış ihracatçı numarası bulunmayan ihracatçıların ise menşe beyanlarında ıslak imzalarının gerektiği belirtilmiştir.

Bu kapsamda, herhangi bir menşe beyanı üzerinde Basitleştirilmiş İşlem Kapsamında A.TR Dolaşım Belgesi Düzenleme ve Vize Etme İzni Yetki Numarası’nın yer almaması gerektiği aktarılmış olup Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü sahibi “kıymetine bakılmaksızın fatura beyanı veya EUR.MED fatura beyanı düzenleme yetkisi ”ni içeren onaylanmış ihracatçı numaralarına sahip firmaların, ihracatta düzenlenecek menşe beyanlarının üzerine ilgili numaraları yazabilecekleri belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.