BİLGE Sistemindeki Sistem-Beyan Farkı ve Muafiyet Kodlarına İlişkin Açıklama Yapılmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 14 Ağustos 2023BİLGE Sistemindeki Sistem-Beyan Farkı ve Muafiyet Kodlarına İlişkin Açıklama Yapılmıştır.

İstanbul Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü’nün 24.07.2023 tarihli 87414754 sayılı “Sistem-Beyan Farkı ve Muafiyet Kodları” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile BİLGE sisteminde sıkça karşılaşılan sistem-beyan farklılıklarına yönelik olarak yürütülen çalışmalar sonucunda beyan aşamasında eşyanın söz konusu GTİP’e uygulanan vergi veya ticaret politikası önlemlerine tabi olmadığı durumlarda BİLGE Sisteminde uygun muafiyet kodu seçilerek işlem yapılması gerektiği ve bu sayede sistem tarafından hesaplanan vergiler ile beyan edilen vergiler arasında herhangi bir fark oluşmayacağı belirtilmiştir.

Bununla birlikte, beyana konu olan eşyanın niteliği gereği ilgili mevzuatta GTİP tanımının “yalnız” veya “hariç” gibi belirlemelerle özel eşyalar için yapıldığı durumlarda, sistem tarafından hesaplanan verginin silinmemesi ve mutlaka ilgili muafiyet kodunun kullanılması gerektiği belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.