BİLGE Sisteminde Yatırım Teşvik Belgeleri İptal İşlemlerinin Sorgulanabileceği Belirtilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 14 Ağustos 2023BİLGE Sisteminde Yatırım Teşvik Belgeleri İptal İşlemlerinin Sorgulanabileceği Belirtilmiştir.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 10.07.2023 tarihli ve 87018858 sayılı “Yatırım Teşvik Belgeleri İptalleri” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca düzenlenen yatırım teşvik belgelerinin iptal edilmesi ve Resmi Gazete'de yayımlanması halinde ilgili gümrük idaresince yatırım teşvik belgesi kapsamında gerçekleştirilen işlemlerin tespit edilebilmesi için "BİLGE E-Belge" modülüne "evrak kodu ile sorgulama" sekmesinin eklendiği belirtilmiştir.

Bu kapsamda Tek Pencere Sisteminde 0981 ve 0884 kodlu belgelerin evrak kodu alanında, yatırım teşvik belge numaralarının yer aldığı belirtilmiş olup ilgili sekmede belge numarası ile arama yapıldığında Tek Pencere Sisteminde yer alan 23 haneli belge numaralarına erişim sağlanabileceği ve belgelerin kullanıldığı beyanname numaralarının artık tespit edilebileceği belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz