Bez Maske İhracatında Ön İzin Koşulu Kaldırıldı

Yayınlanma Tarihi: 13 Mayıs 2020Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından 12.05.2020 tarihli ve 54335730 sayılı Bez (Dokuma/Örme Kumaştan Mamul) Maske İhracatına İlişkin yazı yayımlanmıştır.

Söz konusu yazı ile Tıbbi Cihaz Yönetmeliği’ne istinaden piyasaya arz edilen ‘tıbbi ve cerrahi maske’ ile Koruyucu Donanım Yönetmeliği kapsamındaki koruyucu maske (gaz, toz ve radyoaktif toz filtreli maskeler) ihracatı için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan (TİTCK) ön izin alınması gerektiği belirtilmiştir. Buna ek olarak alınan önleme ilişkin kararlar aşağıda verilmiştir.

Ø  COVID-19 pandemisi süresince halk sağlığının korunması amacıyla yurt içi tıbbi ekipman ihtiyacının öncelikli olarak karşılanması gerektiğinden tıbbi/cerrahi ve koruyucu maskelerin ihracatında alınan tedbirlere devam edilmekle birlikte, yüksek yurt dışı talebe sahip bez (dokuma/örme kumaştan mamul) maskede ihracat potansiyelimizin değerlendirilebilmesine de ihtiyaç bulunduğu belirtilmiştir.

Ø   Bu kapsamda, TİTCK’nın konuyla ilgili yukarıdaki görüşü dikkate alınarak İhracat 2020/4 sayılı Tebliğ kapsamında olmayan “bez(dokuma/örme kumaştan mamul) maske ihracatının” adı geçen Kurum'un ön izni aranmaksızın gümrük işlemlerinin tekemmül ettirilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Söz konusu yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.