Bazı Yatırım Teşvik Belgeli Yatırımlar, İlgili Koşulları Sağlamaları Halinde Mevcut Halleriyle Tamamlanmış Sayılacaktır.

Yayınlanma Tarihi: 22 Mart 2023Konu: Bazı Yatırım Teşvik Belgeli Yatırımlar, İlgili Koşulları Sağlamaları Halinde Mevcut Halleriyle Tamamlanmış Sayılacaktır.

12.03.2023 tarihli ve 32130 sayılı Resmî Gazete ’de Olağanüstü Hal Kapsamında Bölgesel Kalkınma İle Yatırım Teşviklerine İlişkin Alınan Tedbirlere Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (Kararname Numarası: 134) yayımlanmıştır.

Söz konusu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ilan edilen olağanüstü hal kapsamında bölgesel kalkınma ve yatırım teşviklerine ilişkin bazı tedbirler yayımlanmış olup yatırım teşvik belgeli bazı yatırımların, yatırım süresi biten ve devam edenler için belirtilen kriterleri karşılaması durumunda mevcut halleriyle tamamlanmış sayılacağı belirtilmiş olup afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde yapılmakta olan yatırımlar için bölgesel, büyük ölçekli ve stratejik teşvik uygulamaları için düzenlenen yatırım teşvik belgeleri de ilgili kriterleri kapsaması koşuluyla mevcut halleriyle tamamlanmış sayılacakları belirtilmiştir.

Buna ek olarak, afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerden Cumhurbaşkanınca belirlenecek il ve ilçelerde yatırım teşvik belgesi düzenlenebilmesi için yapılacak başvurularda, Değerlendirme Komitesinin kararının aranmayacağı belirtilmiştir.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hükümleri Cumhurbaşkanı tarafından yürütülecek olup yayım tarihinde (12.03.2023) yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz