Bazı Tekstil Ürünlerinin İthalatında Kota ve Tarife Kontenjanı

Yayınlanma Tarihi: 08 Ekim 2019Özet: 25 Eylül 2019 tarihli ve 30899 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2019/6 sayılı İthalatta Kota ve Tarife Kontenjanı İdaresine İlişkin Tebliğ yayımlandı. Bu tebliğ ile 18.04.2019 tarihli ve 1002 sayılı "Bazı Tekstil Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar " uyarınca, yalnızca Impertex Kumaş ithalatında açılan tarife kontenjanının dağıtımı, yöntemi ile başvuru ve kullanım usul ve esasları belirlenmiştir.

Açıklamalar

Söz konusu eşyalar için uygulanacak tarife kontenjanı aşağıdaki tabloda yer aldığı şekilde düzenlenmiştir.

ithalatta-kota-ve-tarife-kontenjani-idaresine-iliskin-teblig.jpg 
Tarife kontenjanından faydalanabilmek için sanayicilerin bu tebliğin yayımı tarihinden (25.09.2019) itibaren 15 iş günü içerisinde Ticaret Bakanlığı internet sitesi üzerinden müracaat etmeleri gerekmekte olup başvuruların değerlendirilmesinde Ticaret Bakanlığı genel evrak kayıt tarihi ve kayıt numarası esas alınacağı bildirilmiştir.

Talep edilen toplam tarife kontenjanı miktarının açılmış olan tarife kontenjanı miktarının üstünde kalması durumlarında dağıtımın toplam geçerli başvuru sayısı, toplam talep miktarı, toplam ithalat miktarı, üretim/tüketim kapasitesi gibi kriterler göz önüne alınarak dağıtımın gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Tebliğ hükümleri Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülecek olup, 25.09.2019 tarihinde yürürlüğe girer.

Ek- 2019/6 sayılı İthalatta Kota ve Tarife Kontenjanı İdaresine İlişkin Tebliğ

​Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.