Bazı Sanayi Ürünlerinin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı Yayımlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 19 Mart 2024Bazı Sanayi Ürünlerinin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı Yayımlanmıştır.

31.12.2023 tarihli ve 32416 sayılı Resmi Gazete’de “Bazı Sanayi Ürünlerinin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar (Karar Sayısı:8045)” yayımlanmıştır.

Söz konusu Karar ile Ekte bulunan tabloda gümrük tarife pozisyonu belirtilmiş olan bazı eşyaların ithalatında 15/2/2025 tarihine kadar gösterilen miktar ve gümrük vergisi oranı ile tarife kontenjanlarının açıldığı. Bu karar çerçevesinde yapılacak ithalat için Ticaret Bakanlığınca ithal lisansı düzenleneceği; ekli tabloda gösterilen gümrük vergisi, bunun dışında yapılacak ithalatta ise yürürlükteki İthalat Rejim Kararı çerçevesinde söz konusu eşya için tespit edilen gümrük vergisi uygulanacağı belirtilmiştir.

Buna ek olarak bu kararda yer almayan hususlarda, İthalat Rejimi Kararı ve diğer ilgili mevzuat hükümlerinin uygulanacağı ve bu kararın Ticaret Bakanlığınca 01.01.2024 tarihinde yürürlüğe gireceği belirtilmiştir.

Söz konusu Kararı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz