Bazı Eşyalarda İlave Gümrük Vergisi Uygulaması Hakkında Karar

Yayınlanma Tarihi: 01 Haziran 202020.05.2020 tarihli ve 31132 sayılı Resmi Gazete 'de İthalat Rejimi Kararına Ek Karar yayımlanmıştır.

Söz konusu karar ile bazı mineral maddeler, alüminyum klorür, peroksisülfatlar, sodyum perkarbonatlar, bazı plastik yer kaplamaları, plastik makara, masura vb. eşyalar, iş makineleri ve tarım makineleri, vinçler ve bazı demir-çelik ürünleri, tıraş makinaları, dikiş makinası, kaynak ve lehim makinaları ve diğer kendine has özelliği olan makinalar, epilasyon cihazı, sert borular ve hortumlar, pvc duvar veya tavan kaplamaları, transmisyon kolanlar, deriler, dikiş ipliği, vatka, keçe, sucuk, sosis, salam kılıfları, demir çelik ürünleri, alüminyum ve alüminyumdan eşya, pompalar, sayaçlar, gözlük camları, hasırdan eşya, dış lastikler, elektrik akümülatörleri, karbon kağıdı, mermer ve traverten, granit, taş, seramik mamulleri,  cam eşya, hoparlörler, uydu televizyon yayınlarını almaya yarayan cihazlar, kontak lensler ile bazı muhtelif ürünlere ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verildiği belirtilmiştir.

Bu kapsamda kararın EK-1 tablosunda yer alan GTİP’lerin karşısında belirtilen ilave gümrük vergisi oranları 01.10.2020 tarihinden sonra uygulanacağı, kararın EK-2 tablosunda yer alan GTİP’ lerin karşısında belirtilen ilave gümrük vergisi oranları 20.05.2020 tarihinden 30.09.2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) uygulanacağı belirtilmiştir.

Söz konusu karar ile Avrupa Birliği, EFTA ve Türkiye ile serbest ticaret anlaşması bulunan ülkeler menşeli eşyalara, tercihli menşeini ispat edici belgeler bulunması halinde İGV uygulanmayacağı belirtilmiştir.

Ayrıca bu karar kapsamındaki eşyanın aynı zamanda İthalat Rejim Kararına ekli V sayılı listede yer alması durumunda ilave gümrük vergisi alınmayacağı belirtilmiştir.

Karara Geçici 1. madde eklenmiş olup, söz konusu maddede,  karar tarihinden önce Türkiye’ye sevk edilmek üzere bir taşıma belgesi düzenlenerek yüklemesi yapılmış olan eşyanın Karar’ın yayımı tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde ithalatına ilişkin gümrük beyannamesinin tescili halinde, Ek-1’de yer alan ilave gümrük vergisi oranın uygulanacağı hüküm altına alınmıştır.

Karar hükümleri Ticaret Bakanı tarafından yürütülecek olup, 20.05.2020 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Söz konusu Kararı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.